Erasmus dny 17-24: Jupí, škola

Je to tak, po týdnu jsme se vymanili z izolace a můžeme konečně do školy. (A v jednom případě jsme se zvládli připojit i online už minulý pátek.)

Máme 6 předmětů, všechny podle názvů a anotací vypadaly dost zajímavě a musím říct, že jsem se tento semestr do školy těšila, protože všechno je nové a zajímavé.

Souhrnná pozorování:

  • Zkouška tu není vůbec populární metodou evaluace. Vypadá to, že nějakou klasickou zkoušku budeme mít jen asi ve dvou (?) předmětech, kde ale bude tvořit jen poloviční nebo menší část hodnocení. Jinak jsou tu různé projekty, prezentace, často týmové. Během semestru to asi bude peklo, místo zkouškovýho můžeme cestovat.
  • Minimálně na MAI oboru, kde máme většinu předmětů, se jede spíš po praktickém využití věcí, než nějakém důkladném matematickém vystavění principů. Oproti MUNI je to změna, jsem ráda, že si vyzkouším obojí.
  • Nikoho tu nezajímají typy objektů a občas divně znásilňují notaci všeho.
  • V důsledku se jede fakt hodně rychle, ale asi si to nemusíme všechno pamatovat.
  • Škola už se pro mě dostala do stejně divné kategorie jako zážitkové akce a místo abych se na to dívala jako student, dívám se jako učitel na hospitaci a analyzuju výuku, místo abych se soustředila na obsah. Trochu ach jo.
  • Některé předměty mají tříhodinové bloky (naštěstí s jednou až dvěma přestávkama) a je to dost záhul.

Konkrétní předměty, co máme:

V pondělí a ve čtvrtek máme dvě dvouhodinovky Advanced Data Structures, což je jediný předmět mimo MAI. To mě zatím moc nechytlo, jedeme strašně rychle nějakou drsnou matiku a moc se v tom neorientuju a nezvládám se soustředit. Ale podle osnovy se máme dostat ke spoustě různých témat a vystřídá se asi pět různých přednášejících, tak uvidíme, co ještě přijde.

MAI je meziuniverzitní program, což (mimo to, že spousta skvělých předmětů, co jsme si chtěli zapsat, se vyučuje v Tarragoně, což je aspoň hodinu cesty vlakem za spoustu euro od Barcelony) znamená, že v úterý chodíme do školy na University of Barcelona. (Pokud je UPC jako VUT, tak tohle je MU.) Je to v úplně úžasné budově, kterou jsme zatím nemohli moc prozkoumat, protože začínáme v 8 ráno a já mám po škole jen asi 20 minut na přeběhnutí domů na katalánštinu, ale fakt se těším, až katalánština skončí a v klidu to tam prolezeme. Výuka tam začínala až tento týden, takže jsme o nic nepřišli.

Jakože takhle krásná ta budova je

Máme tam dva předměty. Machine Learning in Computer Graphics mě nejdřív nějak nelákal, protože o grafice vím velký kulový, ale o to zajímavější to nakonec je. Učí to sympatický mladý učitel z Portugalska a byla to jediná přednáška, kde jsem fakt zvládla dávat celou dobu pozor. Měla teda jen 2 hodiny, ale i tak je u mě něco dost výjimečného. Self Organizing Multiagent systems vypadá, že se bude trochu překrývat se skvělým předmětem Modelování a simulace na MUNI. Úterky mám ráda.

Nicméně na naše přednášky tam nějak nezbylo místo a jsme ve fakt divné sklepní učebně. Je tam zima a kromě úterka, kdy jsou tam předměty našeho programu, se tam neučí.

Ve středu máme volno. Pak přišla válka, což dost zkomplikovalo moji schopnost soustředit se a být nadšená do školy, tak to můžete vzít v potaz.

Ve čtvrtek máme kromě datových struktur ještě Advanced Human Language Technologies. Je to jediný předmět, který má klasická cvičení v počítačové učebně (jednou za 14 dní hned po přednášce, končí v 8 večer). Vypadá zajímavě.

Hrozně se mi líbí náš kampus v noci. Akorát můj mobil v noci neumí fotit.

V pátek zbývá Advanced Topics in Computational Intelligence (ve skutečnosti by se to mělo jmenovat Reinforcement Learning). To je zrovna příklad předmětu, kde se jede rychle, je nás tam plná učebna a já se nezvládala vůbec soustředit. Snad se ještě chytnu líp. A pak následuje Multiagent System Design, což je ten předmět, kde se zvládl i online přenos, takže už jsme ho měli dvakrát. Budou se tam dělat projekty ve větších týmech (3-4) lidi, přičemž nejsme v týmu spolu (a dokonce ani se třetí Češkou, co je tam s námi), takže se třeba i zvládneme s někým skamarádit.

Zatím mi přijde, že ty předměty a výuku tady nejsem schopná pořádně zhodnotit (třeba pro účely někoho, kdo přemýšlí o výjezdu na UPC), ale na konci semestru snad přidám informovanější pohled.

  1. VLASTA STANKOVA napsal:

    MILA IVANKO, MAM RADOST, ZEJSI ZDRAVA A ZE SI NAJDES CAS NAPSAT A FOTIT. UZ TO VIDIM, BUDE TO UZAJIMAVA A KRASNE ILLUSTROVANA KNIHA.STUDUJITVE UZAPISKY PODROBNE OPAKOVANE. VYRID MUJ POZDRAV TAKE PETROVI, PECUJTE O SBE INAVZAJEM, OPATRUJTE SE A UZIVEJTE SI KRASY BARCELONY .PAC A PUSU B. VLASTA

Napsat komentář