Říkám si, že teď sice ne, ale někdy v budoucnosti budou hlavními konzumenty těchto článků lidi přijatí na Erasmus do Barcelony, kteří lační po nějakých informacích. A že by tedy nebylo od věci kromě blábolení o svém životě občas předat i nějaké užitečné informace.
Dosud jsem neměla pocit, že jsem tu v něčem natolik zběhlá, že bych o tom dokázala napsat opravdu užitečné informace, ale myslím, že už jsem vyzkoušela docela obstojnou množinu jídel v okolí naší fakulty (teda, myslela jsem si to už před týdnem, než mi Eliška, naše spolužačka, řekla, že ona vyzkoušela v podstatě disjunktní množinu a musela jsem se ještě dovzdělat v její oblasti). Ale tady máte to, co vím. Možná to časem doplním.
Jak jí Katalánci
Tohle mi přijde jako poměrně důležitá znalost pro to se tady nějak stravovat. Katalánci dělají všechno na naše poměry hodně pozdě. Mě to vyhovuje a snadno jsem tomu přivykla, ale jiní lidi to můžou mít jinak.
Běžný Katalánec vstane a dá si první snídani. Kdy vstává, těžko říct, ale většina menších obchodů tu otvírá mezi 9 a 10, jiné práce na tom asi budou podobně. My máme jednou týdně školu na 8 a to je všude brutálně mrtvo. První snídaně je prý hlavně kafe a něco menšího na jídlo.
Někdy mezi jedenáctou a dvanáctou si udělají pauzu na druhé jídlo dne, kterému z nějakého důvodu taky říkají snídaně, a většinou je to asi entrepà, tedy pečivo s věcma uvnitř.
Oběd je nejdřív ve dvě a tradičně je to pořádný žraso sestávající ze dvou chodů a zákusku. První chod nebývá polévka jako u nás, ale spíš nějaký salát nebo tak, druhý nějaký maso s něčím.
Večeří se obvykle mezi osmou a desátou.
Jak to máme my
Dvakrát týdně máme školu jak „dopoledne“ (ok, je to od 11 nebo 12 do 14, ale na to se tady nehraje), tak odpoledne, a tím pádem se potřebujeme nějak najíst v okolí školy. Jinak si vaříme doma, docela nás (nebo aspoň mě) to baví, protože jsou tu občas jiné suroviny a vznikají z toho nové věci.
Původně jsem si představovala, že i v ty dva dny si budeme nosit něco z domu (buď krabičku s jídlem, nebo jen chleba s něčím a pak si dáme teplou večeři doma), protože jinak bychom se tu nedoplatili, ale není to zas tak zlý a zatím jsem vždycky aspoň jednou týdně jedli tam. Ale zase se nedá říct, že by to bylo nějak levné, se žádnými dotovanými studentskými obědy ve Španělsku fakt nepočítajte.
BAR FIB
Nejbližší jídlo naší fakultě je „bar“, který je přímo tam. Je to docela působivá instituce, od rána do večera venku u stolečků přímo mezi fakultními budovami sedí mraky studentů a pijí pivo. Na první pohled to vypadá jako malý bufet, kde si dáte pivo, kávu a maximálně bagetu, ale není to tak.
Baget, teda entrepà mají teda slušený výběr. Některé mají i teplé náplně. Velká bageta stojí 3 eura něco a já se z ní najím v pohodě. Jedna z baget se jmenuje po člověku, který si tam její obsah furt dokola objednával, a na jídelníčku je vedle ní jeho fotka, jak mi včera vysvětlil spolužák místňák.
Další varianta, co si můžete u pultu objednat, jsou celá jídla – plats combinats. Což je mnoho masa + hranolky + někdy i nějakej bonus jako šunkové krokety, co tu dost jedou. Stojí to 5,25.
Nicméně jsem si všimla, že někteří lidi mají ještě lepší talíře, na kterých jsou podobný věci, ale navíc ještě kopa salátu, který mi na tom mém chyběl. A tak jsem podnikla průzkum a ukázalo se, že když sejdete uvnitř baru po schodech dolů, dostanete se do další části, kde to funguje jako v restauraci, sednete si ke stolu a objednáte si některé menu pro opravdové gurmány. Kromě toho talíře se spoustou věcí a salátem dostanete ještě nápoj dle výběru (zatím jsem si vždy dala pivo) a zákusek (nejlepší věc je pudink, každý den jiná domácí hmota, jinak jsou tam různé jogurty a jiné věci v kelímku a nějaké ovoce). Většina jídel tam stojí 6,85, ale je to fakt královskej oběd. Kromě klasického maso + hranolky se dají objednat i nějaké těstoviny, ke kterým je taky nápoj a zákusek, ale stojí o něco míň, a v jídelníčku je i pizza a nějaké další věci, co jsme zatím neměli. Online jídelníček spodního patra je zde.
Unity
Naše fakulta je v severním kampusu, kde jsou kromě ní ještě další části UPC a celkem tři stravovací zařízení. Na vedlejším nádvoříčku je jídelna, o které mi řekla Eliška, která není na Google mapách a funguje docela jako česká menza.
Standardní menu tu zahrnuje dva chody, zákusek, pečivo a nápoj, stojí 7,15 a prý se nedá sníst. Eliška místo toho doporučuje menú de segon, což je hlavní chod + pečivo + pití a stojí to 5,85. Porce byla menší, než v Bar FIB a to pití jsem až tak moc nepotřebovala, když mám falšku s vodou. Ale nabídka se každý den mění a můžete si vybrat jinou přílohu, než hranolky, což je za mě velké pozitivum.
Kfè Camins
Třetí podnik je někde u ETSECCPB (což je jakože stavárna, ale celá ta zkratka znamená Escola Tècnica Superior d’Enginyeria de Camins, Canals i Ports de Barcelona, čemuž se trochu směju) a my jsme tam nikdy nebyli. Na pohled vypadá jako podobně jako náš bar, možná ještě někdy prozkoumáme.
Falafel Pedralbes
Dobro na ulici pod kampusem. Za 5,40 dostanete čtyři falafely s fakt obrovským množstvím bonusů, jaký si zvolíte. A je to mega dobrý. Celý podnik je velmi veganský a Elišce vadí, že nemají normální mlíko do kafe, ale já nepiju ani mlíko ani kafe a tak je mi to úplně jedno. S tou dobrotou si můžete sednout buď tam, nebo si ji vzít na travičku na druhou stranu ulice, což je taky dobro.
VLASTA STANKOVA napsal:
MILA IVANKO, KONECNE JSI NAPSALA O TOM, JAK SE TAM STRAVUJETE.DIKY.JE TO PRO NAS VELMI U
ZAJIMAVE.SNAD NAM NECO Z TOHO V KADOLCI UVARIS.JA TO STALE PREPOCITAVAM NA KORUNY, ALE ZREJME SE TO PRILIS OD CEN V RESTAURACICH U NAS NELISI.ABY NASE INFORMACE BYLY UCELENE, CHYBI MI PODROBNEJSI POPIS A ANALYZA PREMETU, KTERE POSLOUCHATE A KTERE STUDUJETE. TADY SE CHYSTA OSLAVA MARECKOVYCH 5O NAROZENIN, B.JARMILKA MU PRIPRAVILA CELE ALBUM FOTOGRAFII Z KADOLCE A Z TABORU NA KTERYCH JE VYFOTOGRAFOVAN.ZA MNOU TU BYLA NA NAVSTEVE SARKA, DALIBOR, VOJTA A ANICKA.
ZACINA KONECNE JARO A VY U MORE SI DEJTE
E VELKY POZOR NA UPAL. VSAK MAS ZKUSENOSTI Z LISABONU.PAC A PUSU B.
M